X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
وبلاگ مهندسی پلیمر ۸۷
به وبلاگ تخصصی بچه های مهندسی پلیمر 87 دانشگاه امیدیه خوش آمدید.
آخرین مطالب
نویسندگان
محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت روباتی شده‌اند که برای مخفی کردن خود در یک محیط یا آشکارتر کردن خود قادر به تغییر رنگ است.

به گزارش ایسنا، این دستگاه از مهارت‌های استتار موجودات دریایی مانند اختاپوسها، ده‌پاها و ماهیهای مرکب الهام گرفته است.


روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس


این روبات که جزئیات آن در مجله ساینس منتشر شده، مانند این سرپایان از یک بدن نرم و لاستیکی برخوردار بوده و می‌تواند با انعطاف زیادی حرکت کند.

این محققان در تحقیقات پیشین خود یک روبات تاشو را ساخته بودند که با انعطاف بسیار قادر به حرکت بود.

در سال ۲۰۱۱ این دانشمندان مقاله‌ای را در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم به چاپ رسانده و در آن جزئیات یک روبات نرم را که در زیر موانع قادر به خزیدن و خم شدن بود، شرح دادند. این دستگاه از پلیمرهای مبتنی بر سیلیکون ساخته شده و حرکات آن توسط پمپاژ هوا از میان استوانه‌های ریز درون چهار پای آن صورت می‌گرفت.

اکنون آنها یک لایه دیگر از پیچیدگی را به این روبات‌ها افزوده و به آنها قابلیت استتار را بخشیده‌اند. روبات‌های استتار با یک شبکه از کانال‌های ریز پوشیده شده‌اند. با پمپاژ رنگهای مختلف، روبات می‌تواند به سرعت ظاهر خود را تغییر دهد. همچنین می‌توان مایعات سرد یا گرم را برای ارائه قابلیت پنهان شدن حرارتی یا مایعات فلورسنت را برای درخشش در تاریکی درون این روباتها پمپاژ کرد.

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

در حال حاضر این مایعات از طریق یک منبع به روبات‌ها ارسال می‌شود اما در آینده می‌توان آنرا در بدن خود روبات جاسازی کرد.

به باور این تیم، این روبات از کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف برخوردار است. به گفته محققان، این دستگاههای نرم از شباهتهایی با اندام یا بافتها برخوردار بوده و می‌توانند کاربردهای پزشکی داشته باشند.

همچنین از دیگر کاربری‌های این فناوری در آینده می‌تواند در حوزه جستجو و نجات باشد. قابلیت انعطاف بالای این روبات و همچنین درخشش آن در تاریکی می‌تواند کمک زیادی برای ماموران امداد و نجات باشد.

آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 581819
امکانات جانبی
Your Codes Here

Powered by WebGozar

 
 
بالای صفحه